Ortodoncja jest w dzisiejszych czasach niezmiernie ważna, ponieważ zakłada się, że około 2/3 populacji boryka się z różnymi rodzajami wad zgryzu i nie dotyczy to wyłącznie osób młodych. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań, które doprowadzają do pogłębiających się zmian. Prawidłowy zgryz i szeroko rozumiane równe zęby to nie tylko estetyka lecz przede wszystkim prawidłowa ich funkcjonalność. W naszej klinice pacjenci mogą liczyć na indywidualne opracowanie planu leczenia, który to decyduje o końcowym efekcie. W razie potrzeby odbywamy konsultacje z innymi specjalistami, aby osiągnąć pełną satysfakcje zachowując tym samym maksymalne bezpieczeństwo.

Aparat ortodontyczny zakłada się w zależności od potrzeb na jeden bądź dwa łuki. Długość jego noszenia jest zależna od zaawansowania wad, adaptacji uzębienia oraz szybkości pojawiania się efektów. Brak korekcji wad niesie za sobą ogrom utrudnień, które przejawiają się nie tylko w dyskomforcie podczas uśmiechania lecz także w bólu czy w pojawianiu się zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Czasem problem leży w sferze psychicznej, a objawiający się stres doprowadza do mocnego zacisku zębów oraz zgrzytania. W takich sytuacjach nasi pacjenci mogą zdecydować się na szyny relaksacyjne, które zalecamy zakładać na noc, aby odciążyć stawy. Wszystkie z proponowanych rozwiązań są wysokiej jakości przez co pacjent zyskuje gwarancje osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Zmiany zachodzą bez bólu i dyskomfortu.

Kiedy założyć aparat ortodontyczny

Wiele wad zgryzu można wykryć już we wczesnym stadium ich kształtowania się, co pozwoli uniknąć późniejszych konsekwencji w postaci asymetrii twarzy czy często zauważalnych w dzisiejszych czasach wad wymowy. Pacjenci cierpiący na nieprawidłowy zgryz mogą borykać się także z trudnościami podczas jedzenia czy nawet oddychania. Pierwsza wizyta ortodontyczna zalecana jest zatem już w wieku 4-5 lat, aby sprawdzić czy zgryz oraz budowa stawów skroniowo-żuchwowych kształtują się prawidłowo. Niektóre przypadki wymagają szerszego rozpoznania, dlatego w razie potrzeby decydujemy się na wsparcie z naszymi specjalistami. Wiek nie jest żadnym wyznacznikiem co do tego czy opłacalne jest zastosowanie aparatu ortodontycznego bądź zastosowania innych rozwiązań. Zmiany nawyków, korekcji zgryzu można dokonać w każdym wieku, a z pewnością przełoży się to na komfort życia i oczywiście estetykę uśmiechu. My zalecamy to także z punktu zdrowotnego. Podczas konsultacji ortodontycznej lekarze muszą wykonać obszerne rozeznanie, aby ustalić przyczynę problemu. W związku z tym koncentrują się na występowaniu trudności z oddychaniem jak na przykład chrapanie. Pod uwagę u dzieci brane są także informacje na temat stosowania smoczków, sposobie wymowy czy ssaniu wargi. Nasi specjaliści przechodzą także przez badanie w jamie ustnej, aby ocenić stan i rozmieszczenie uzębienia. Jeśli zajdzie konieczność wprowadzenia leczenia ortodontycznego, nasz lekarz przedstawi istniejące możliwości i wspólnie dobierze adekwatne rozwiązanie.

Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne metodą Invisaling

Nasza klinika zawsze stawia na najlepsze dla pacjentów rozwiązania, co zauważyć można także w przypadku leczenia ortodontycznego. Klienci mają szansę skorzystania z nowoczesnej metody Invisalign, która prostuje zęby przy użyciu przezroczystych alignerów. Ich zaletą jest precyzja osiągana poprzez dopasowanie komputerowe do indywidualnych wad zgryzu. Jest to więc perfekcyjna alternatywa do klasycznych aparatów stałych. Nakładki tworzone są na podstawie wycisków w formacie cyfrowym. Cały proces wymaga od pacjenta zakładania profilowanych szyn (od 12 do 48), które wyrównują zęby. W celu uzyskania pełnego efektu konieczne jest ich wymienianie co 14 dni, jednak może być to wykonywane samodzielnie. Wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na 4-6 tygodni, aby możliwe było ocenianie poczynionych postępów.

Ortodoncja

Przebieg leczenia:

 1. Konsultacja ortodontyczna oraz wykonanie skanu komputerowego zębów, którym pozwoli określić czy dana wada zgryzu kwalifikuje się do prostowania zębów przy użyciu nakładek Invisalign
 2. Przygotowanie planu leczenia. Na tym etapie wykorzystuje się narzędzie ClinCheck® pozwalające przedstawić trójwymiarowo cały proces terapii. Pacjent może więc zobaczyć jak będzie wyglądać jego uśmiech po zakończonym leczeniu
 3. Pacjent otrzymuje wyprofilowane alignery, które należy wymieniać co dwa tygodnie
 4. Wizyty kontrolne ustalane indywidualnie z lekarzem.

Noszenie nakładek Invisalign cieszy się coraz większym zainteresowaniem i jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ pacjenci mogą cieszyć się z wielu korzyści ich posiadania:

 • niemal niewidoczne podczas uśmiechania się oraz codziennych czynnościach
 • brak wystających elementów (klamer), dzięki czemu jama ustna nie jest podrażniania
 • swoboda wyciągania nakładek, a tym samym brak ograniczeń w jedzeniu czy czyszczeniu jamy ustnej
 • indywidualne dopasowanie technologii do problemu pacjenta.
Ortodoncja

Zalecenia dla osób noszących aparat

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga od pacjenta szczególnej higieny jamy ustnej. Pozwoli zabezpieczyć to uzębienie przed pojawianiem się szkodliwej płytki nazębnej, co w efekcie mogłoby doprowadzać do niszczenia szkliwa. Prawidłowa podejście i trzymanie się zaleceń daje największe szansę na sukces całego leczenia. Do najważniejszych wskazówek jakimi powinni kierować się użytkownicy aparatów są:

 • dokładne mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie bądź każdorazowo po posiłku, aby uniknąć dostawania się pokarmów do wolnych przestrzeni lub części aparatu
 • nitkowanie zębów, co pozwoli uniknąć próchnicy
 • w przypadku pojawienia się otarć błony śluzowej polecane jest użycie wosku
  ortodontycznego do wystających elementów
 • unikać twardych artykułów spożywczych, które mogłyby uszkodzić zamki
 • ograniczyć słodkie napoje i pokarmy
 • pojawiać się na wizytach kontrolnych

Prawidłowe traktowanie aparatu ortodontycznego i szczególna higiena pozwoli utrzymać zęby w najlepszym stanie, co ma bezpośredni wpływ na czas trwania leczenia. Długość terapii zależy od szybkości adaptacji zębów, natomiast decyzja należy do lekarza prowadzącego.

Ortodoncja