Ortodoncja jest w dzisiejszych czasach niezmiernie ważna, ponieważ zakłada się, że około 2/3 populacji boryka się z różnymi rodzajami wad zgryzu i nie dotyczy to wyłącznie osób młodych. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań, które doprowadzają do pogłębiających się zmian. Prawidłowy zgryz i szeroko rozumiane równe zęby to nie tylko estetyka lecz przede wszystkim prawidłowa ich funkcjonalność. W naszej klinice pacjenci mogą liczyć na indywidualne opracowanie planu leczenia, który to decyduje o końcowym efekcie. W razie potrzeby odbywamy konsultacje z innymi specjalistami, aby osiągnąć pełną satysfakcje zachowując tym samym maksymalne bezpieczeństwo.

Aparat ortodontyczny zakłada się w zależności od potrzeb na jeden bądź dwa łuki. Długość jego noszenia jest zależna od zaawansowania wad, adaptacji uzębienia oraz szybkości pojawiania się efektów. Brak korekcji wad niesie za sobą ogrom utrudnień, które przejawiają się nie tylko w dyskomforcie podczas uśmiechania lecz także w bólu czy w pojawianiu się zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Czasem problem leży w sferze psychicznej, a objawiający się stres doprowadza do mocnego zacisku zębów oraz zgrzytania. W takich sytuacjach nasi pacjenci mogą zdecydować się na szyny relaksacyjne, które zalecamy zakładać na noc, aby odciążyć stawy. Wszystkie z proponowanych rozwiązań są wysokiej jakości przez co pacjent zyskuje gwarancje osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Zmiany zachodzą bez bólu i dyskomfortu.

Zapisz się na wizytę

Kiedy zainstalować aparat ortodontyczny?

Wiele rodzajów wad zgryzu można wykryć na wczesnym etapie ich powstawania, co pozwoli uniknąć dalszych konsekwencji w postaci asymetrii twarzy czy wad wymowy, które często można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Pacjenci cierpiący na wady zgryzu mogą również odczuwać trudności z jedzeniem, a nawet oddychaniem. Dlatego zaleca się przybycie na pierwszą konsultację ortodontyczną w wieku 4-5 lat, aby sprawdzić, czy zgryz i struktura stawów skroniowo-żuchwowych są prawidłowo ukształtowane. Niektóre przypadki wymagają szerszej diagnozy, dlatego w razie potrzeby decydujemy się na dodatkowe konsultacje z naszymi specjalistami.Wiek nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy lepiej korzystać z aparatów ortodontycznych czy innych rozwiązań. Możesz zmienić swoje nawyki i skorygować zgryz w każdym wieku. Z pewnością wpłynie to na komfort życia i oczywiście na estetykę uśmiechu. Polecamy również ze zdrowotnego punktu widzenia. Podczas konsultacji ortodontycznej lekarze powinni przeprowadzić obszerne badanie w celu ustalenia przyczyny problemu. W związku z tym skupiają się na pojawieniu się problemów z oddychaniem, takich jak chrapanie. U dzieci brane są również pod uwagę informacje dotyczące używania smoczka, sposobu wymowy i ssania warg. Nasi specjaliści przeprowadzają również badanie jamy ustnej w celu oceny stanu uzębienia i położenia zębów. W przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia ortodontycznego nasz lekarz przedstawi dostępne opcje i wspólnie dobierzecie odpowiednie rozwiązanie.

Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne metodą Invisalign

Nasza klinika zawsze nastawiona jest na najlepsze rozwiązania dla pacjentów, co widać również w przypadku leczenia ortodontycznego. Klienci mają możliwość skorzystania z nowoczesnej metody Invisalign, dzięki której zęby można wyrównać za pomocą przezroczystych alignerów. Ich zaletą jest dokładność, którą uzyskuje się poprzez komputerowy dobór parametrów dla poszczególnych wad zgryzu. Dlatego jest idealną alternatywą dla klasycznych urządzeń stacjonarnych. Nakładki wykonywane są na podstawie cyfrowych wycisków. Cały proces wymaga od pacjenta noszenia profilowanych szyn (12 do 48), które wyrównują zęby. Aby osiągnąć pełny efekt, należy je wymieniać co 14 dni, ale można to zrobić samemu. Pacjent musi przychodzić na badanie kontrolne co 4-6 tygodni, aby można było ocenić postęp.

Ortodoncja

Przebieg leczenia:

 1. Konsultacja z ortodontą oraz komputerowy skan zębów, który pomoże ustalić, czy tę wadę zgryzu można skorygować prostując zęby za pomocą alignerów Invisalign
 2. Opracowanie planu leczenia. Na tym etapie wykorzystywane jest narzędzie ClinCheck®, które pozwala na przedstawienie całego procesu terapii w przestrzeni trójwymiarowej. Pacjent może zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zakończeniu leczenia
 3. Pacjent otrzymuje wyprofilowane alignery, które należy wymieniać co dwa tygodnie
 4. Badania kontrolne ustalane są indywidualnie z lekarzem.

Noszenie nakładek Invisalign staje się coraz bardziej popularne i jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ pacjenci mogą czerpać wiele korzyści z ich stosowania:

 • prawie niewidoczne w uśmiechu i w codziennych czynnościach
 • brak wystających elementów (zacisków), dzięki czemu jama ustna nie jest podrażniona
 • swoboda usuwania nakładek, a tym samym brak ograniczeń w jedzeniu i czyszczeniu jamy ustnej
 • indywidualne dostosowanie technologii do problemu pacjenta.
Ortodoncja

Zalecenia dla osób noszących urządzenie

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga od pacjenta szczególnej higieny jamy ustnej. To ochroni rząd zębów przed pojawieniem się szkodliwej płytki nazębnej, która może prowadzić do zniszczenia szkliwa. Prawidłowe podejście i przestrzeganie zaleceń dają największe szanse powodzenia całego leczenia. Najważniejsze wytyczne, których powinni przestrzegać użytkownicy, to:

 • myj zęby dokładnie co najmniej dwa razy dziennie lub za każdym razem po jedzeniu, aby uniknąć dostania się jedzenia do pustych przestrzeni lub części urządzenia
 • myj zęby nicią dentystyczną, co uniknie próchnicy
 • w przypadku podrażnienia błony śluzowej zaleca się stosowanie wosku ortodontycznego na wystające elementy
 • unikaj stałych pokarmów, które mogą uszkodzić zamki
 • ogranicz spożycie słodkich napojów i jedzenia
 • przyjść na badania

Prawidłowe podejście do aparatu ortodontycznego oraz specjalna higiena pozwolą na utrzymanie zębów w jak najlepszej kondycji, co bezpośrednio wpływa na czas trwania leczenia. Czas trwania terapii zależy od szybkości adaptacji zębów, ale decyzję podejmuje lekarz prowadzący.

Zarezerwuj wizytę

Ortodoncja