Endodoncja jest częścią stomatologii, która wykorzystywana jest do leczenia zębów, w których doszło do pojawienia się stanu zapalnego w obrębie miazgi czyli nerwu zęba. Miazga znajduje się wewnątrz zęba, dlatego tego typu leczenie jest uznawane za skomplikowane, ponieważ dotarcie do nerwu często jest utrudnione. Potocznie leczenie endodontyczne nazywane jest kanałowym i jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania ekstrakcji zęba. Ten dział stomatologii zachowawczej w przeprowadzanym procesie koncentruje się przede wszystkim na oczyszczeniu kanałów zębowych, odkażeniu, w miarę możliwości poszerzeniu oraz wypełnieniu ich specjalną substancją. Z racji, iż w obecnych czasach do dyspozycji są nowoczesne technologie oraz techniki podczas leczenia możliwe jest zastosowanie mikroskopu, znieczulenia i zrezygnowanie ze stosowania zatrucia. Dla pacjenta oznacza to mniej bólu i szybszy powrót do zdrowego uzębienia. Najczęstszą przyczyną wystąpienia stanu zapalnego miazgi jest próchnica.

Tutaj należy mieć na uwadze, że może ona rozwijać się także w sposób dla pacjenta niewidoczny przykładowo pod wypełnieniem. W pierwszym etapie próchnica penetruje twardą część zęba i wówczas wystarczającą metodą jest wypełnienie. Niestety w wielu przypadkach na takie leczenie jest za późno, ponieważ próchnica zdąży dotrzeć do miękkiej części – miazgi gdzie dochodzi do zapalenia. Brak reakcji sprawia, że wokół korzenia mogą pojawić się ropne zmiany, a nawet stan obejmie kość wokół zęba. Regularne kontrole u naszych specjalistów pozwolą na wyeliminowanie ryzyka rozwijania się dolegliwości – nawet tych niepozornych, które nie powodują dyskomfortu czy bólu.

Zapisz się na wizytę

Wskazania do leczenia kanałowego

Często zdarza się, że na pierwszy rzut oka zdrowy ząb wymaga leczenia kanałowego. Zmiany zachodzące w jego wnętrzu nie zawsze są widoczne lub powodują ból, dlatego tylko regularne badania mogą zapewnić maksymalną ochronę przed utratą zębów. Leczenie endodontyczne stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, znacznych zmian próchnicowych, martwicy miazgi, a także złamań zęba. Leczenie kanałowe może być również konieczne przed zabiegiem protetycznym, czyli przed założeniem mostu lub korony. Wskazaniem do takiej metody byłoby zapalenie tkanek okołowierzchołkowych oraz w przypadku, gdy poprzednie leczenie nie przyniosło rezultatów lub pojawiły się powikłania. Najczęstsze objawy związane z chorobą miazgi to:

  • spontaniczny ból zęba bez określonej przyczyny
  • ból zęba występujący podczas gryzienia lub płukania
  • reakcja na zmianę temperatury jedzenia – zimno i ciepło
  • obrzęk
  • zmiana koloru zainfekowanego zęba na ciemniejszy
  • stany podgorączkowe w późnym stadium
Endodoncja

Przebieg leczenia kanałowego

Zdjęcie rentgenowskie należy zawsze wykonać przed leczeniem kanałowym. Umożliwia to analizę budowy anatomicznej korzenia, a także określenie stopnia uszkodzenia i rozmieszczenia kanałów. Zdjęcie pomaga określić, czy proces zapalny występuje tylko wewnątrz zęba, czy też rozprzestrzenił się również na kości wokół zęba. W naszej klinice korzystamy z najnowszej generacji aparatów RTG, które pozwalają nam na wykonanie wyraźnych, dokładnych zdjęć oraz pomoc w postawieniu trafnej diagnozy. Podczas zabiegu bardzo ważne jest całkowite usunięcie śliny, ponieważ może ona przenosić bakterie. W tym celu stosuje się specjalną gumę, którą zakłada się na ząb. Instrumentem często używanym podczas leczenia jest endometrium (koferdam), który pozwala zmierzyć długość przewodów.

Endodoncja

Etapy leczenia endodontycznego:

  1. Na podstawie prześwietlenia i badania specjalista określa sposób postępowania
  2. Z miazgi usuwane są bakterie z miazgi, zębina ze ścian kanałów i zmiany próchnicowe, a kanały są leczone specjalnymi instrumentami, które mogą docierać do bardzo krętych i wąskich kanałów
  3. Kanały są poszerzane i osuszane, a następnie nakładana jest pasta uszczelniająca i gutaperka. Powinno to zapewnić hermetyczną ochronę przed bakteriami
  4. Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa korony zęba. Zabieg ten można wykonać przy użyciu materiałów fotopolimerowych lub struktur protetycznych.
Endodoncja

Mikroskop w leczeniu endodontycznym

Rozwiązania w postaci użycia mikroskopu dawały szansę na uzyskanie stałych i przewidywalnych wyników. Lekarze otrzymali możliwość precyzyjnego wykonania zabiegu, co pozwala wyeliminować ewentualne błędy czy niedoskonałości. Praca z kanałami korzeniowymi jest skomplikowana ze względu na ich niewzorowaną strukturę, która może prowadzić do awarii bez użycia mikroskopu. W naszej klinice stosujemy mikroskopy, które pozwalają powiększyć obraz nawet 20-krotnie przy jednoczesnym oświetleniu. To z kolei oznacza dokładne leczenie i unikanie brakujących kanałów korzeniowych. Urządzenie będzie również potrzebne, jeśli konieczne będzie usunięcie lewych instrumentów, a także w przypadku złożonych wariantów choroby. Nasi lekarze wykorzystują mikroskop w wielu sytuacjach podczas codziennej pracy, ponieważ podnosi to jakość i komfort zabiegów. Pacjenci mogą być pewni, że leczenie przebiega w sprzyjających warunkach i zgodnie z najwyższymi standardami.

Zarezerwuj wizytę

Endodoncja