Szybka reakcja w przypadku pojawienia się problemów zawsze jest kluczem do uniknięcia poważnych konsekwencji. Tak dzieje się także w obszarze stomatologii, dlatego też istnieje dział, który skupia się przede wszystkim w obrębie szybkiego wykrywania zmian i ich usuwania. Stomatologia zachowawcza to szeroko rozumiana profilaktyka, która powinna być stosowana nie tylko w przypadku dzieci lecz także dorosłych. W większości przypadków pacjenci pojawiają się w gabinetach w momencie gdy pojawi się już uporczywy ból. Możliwe jest uniknięcie takiego stanu jeśli będzie się regularnie uczęszczać na przegląd zębów i kontrolować ich stan. Największe spustoszenie sieje próchnica, która ze względu na różne miejsca rozwijania się często może zostać niezauważona. Oczyszczanie zębów z próchnicy jest podstawą jeśli nie chcemy doprowadzić do osłabienia naszego uzębienia i doprowadzić do poważnych schorzeń. Jesteśmy kliniką, która stawia na dobre relacje i profesjonalizm w swoich usługach, dlatego jesteśmy tu nie tylko po to, aby leczyć lecz przede wszystkim zapobiegać. W związku z tym podczas wizyt kontrolnych przekazujemy wiedzę na temat tego jak najlepiej dbać o okolice jamy ustnej. Zawsze zachęcamy do regularnego odbywania badań profilaktycznych, które pozwalają szybko postawić diagnozę i w razie potrzeby wybrać metodę leczenia. Chcemy, aby nasi pacjenci podczas wizyt czuli się komfortowo, dlatego oferujemy znieczulenia miejscowe ograniczające ból. Dodatkowo wykorzystujemy najlepszy sprzęt, aby uzyskać całościowy obraz problemów. Chcąc nadać wizytom u stomatologa pozytywnego charakteru oferujemy wizyty adaptacyjne dla dzieci.

Próchnica i jej konsekwencje

Próchnica zębów stanowi dolegliwość, która może pojawić się niezależnie od wieku. Wpływ na nią ma sporo czynników jednak największe ryzyko pojawia się przy nieodpowiedniej i niewystarczającej higienie jamy ustnej. Próchnica doprowadza do demineralizacji szkliwa, przez co staje się ono słabsze. Bez wdrożenia odpowiednich metod może dojść do jej pogłębiania powodując problemy związane z miazgą, a także tkankami przylegającymi do zębów.

Leczenie zachowawcze

Przyczyny próchnicy

Jako główne powody pojawiania się próchnicy zaliczyć można:

  • występowanie w jamie ustnej bakterii, które rozkładają cukry do kwasów
  • podatność pacjenta wynikająca zarówno z genetyki jak również osłabionego układu
    odpornościowego
  • niepoprawna higiena jamy ustnej, a w szczególności niedokładne mycie zębów i
    oczyszczanie przestrzeni między nimi
  • zła dieta z dużą ilością produktów bogatych w cukry
  • czas spożywania posiłku, który doprowadza do obniżenia poziomu ph w jamie ustnej.

Próchnica choć dla wielu wydaje się popularnym, przez co niepozornym utrudnieniem może nieść za sobą wiele konsekwencji. Z punktu stomatologicznego nawet mały ubytek może rozwinąć się do rozległych braków. Pojawiający się ból może świadczyć, że zmiany zaczęły rozwijać się także w miazdze, co przekłada się na konieczność wykonania leczenia kanałowego. Kolejnym skutkiem na jaki naraża się pacjent lekceważący próchnicę są przewlekłe stany zapalne występujące w tkankach okołowierzchołkowych. Wynikają one z obecności bakterii w ubytku, co może doprowadzać nawet do ropni kości. Ropnie okołowierzchołkowe należą do ostrych zmian, które objawiają się przede wszystkim opuchnięciem oraz pojawianiem się ropy w miękkich tkankach. Takie zjawisko wymaga natychmiastowej konsultacji, a ząb często zostaje zakwalifikowany do ekstrakcji. My jako lekarze mamy obowiązek przekazywać swoim pacjentom, że nieleczona próchnica ma nie tylko niekorzystny wpływ na sferę zębów lecz jest w stanie zaważyć o ogólnym stanie organizmu pacjenta.

Leczenie zachowawcze

Przegląd stanu uzębienia

Każdy człowiek w swoim życiu otrzymuje dwa komplety zębów – mleczne oraz stałe. Przyzwyczajanie dziecka od małego do wizyt stomatologicznych oraz dbania o zęby na codzień zapewni nie tylko piękny uśmiech lecz przede wszystkim zabezpieczy je przed chorobami. Stąd tak ważna jest profilaktyka i odbywanie cyklicznych wizyt u dentysty, ponieważ pozwoli to mieć pod kontrolą stan uzębienia i natychmiastowo eliminować dolegliwości. Przyjmuje się, że przegląd jamy ustnej powinien odbywać się dwa razy w ciągu roku. Badanie okresowe jest procesem bezbolesnym, podczas którego nasi specjaliści są w stanie dostrzec nawet drobne zmiany. Sugeruje się, aby w komplecie przeprowadzać także czyszczenie zębów z powstałych na skutek jedzenia osadów mogących doprowadzić do próchnicy. Niektóre przypadki mogą wymagać poszerzenia badań o zdjęcia rentgenowskie bądź inne sposoby, przy których konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Lekarz dokonuje również przeglądu dziąseł i określa czy przestrzenie między nimi, a zębami nie są niepokojące – zbyt głębokie. Regularny przegląd uzębienia niesie za sobą wyłącznie korzyści i pozwala uchronić się przed bólem i problemami z estetyką uzębienia. Nasi lekarze poza wykonaniem standardowych badań mogą przekazać pacjentom również informacje na temat tego jak powinna wyglądać domowa profilaktyka, a także higiena jamy ustnej. Pacjenci często ograniczają się wyłącznie do mycia zębów przy użyciu szczoteczki co okazuje się zazwyczaj niewystarczające. Stosowanie nici dentystycznych oraz płynu dezynfekcyjnego jest w stanie zabezpieczyć płytkę przed pojawianiem się osadów. Nasi specjaliści służą także pomocą i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania. Samodzielne dbanie o zęby oraz dziąsła staje się łatwiejsze, a wizyta u stomatologa przestaje siać obawę. O stan swoich zębów i ich kontrolę w szczególności powinny zadbać osoby palące papierosy, mają problemy z krwawieniem z dziąseł czy brzydkim zapachem wydzielającym się z jamy ustnej.

Leczenie zachowawcze