Posiadanie pięknych olśniewająco białych zębów stanowi największe wymaganie ludzi jeśli chodzi o stan ich uzębienia. Każdego dnia uśmiechamy się, rozmawiamy, przez co estetyka naszych zębów jest często zauważalna i w razie żółtej barwy często pojawia się zawstydzenie czy niechęć do kontaktów międzyludzkich. Przebarwienia nie są niczym wyjątkowym i mogą pojawić się także u osób, które regularnie odwiedzają dentystę oraz prawidłowo wykonują proces czyszczenia jamy ustnej. Jest to problem zarówno estetyczny oraz kliniczny. Nasi lekarze zawsze starają się dotrzeć do przyczyny powstawania przebarwień, ponieważ na tej podstawie możliwe jest dobranie najbardziej adekwatnej metody ich usuwania. Wybielanie zębów jest w dzisiejszych czasach bardzo popularnym zabiegiem i co najważniejsze jest w pełni bezpieczne. Pacjenci muszą mieć na uwadze, że przeprowadzenia tego zabiegu nie daje efektu dożywotniego i konieczne jest wykonywanie zabiegów przypominających, które to odświeżą pierwotny rezultat. Zęby można wybielić do pewnego poziomu, po osiągnięciu którego wykonywanie kolejnych zabiegów nie poprawi efektu. Pacjent po opuszczeniu gabinetu musi zadbać o całościową higienę jamy ustnej, ponieważ pozwoli zachować rezultat na dłuższy czas.

Zapisz się na wizytę

Przyczyny pojawiania się przebarwień

Każdy człowiek posiada inną barwę zębów i jest to całkiem naturalne. Wynika to z koloru zębiny, a także przezierności szkliwa. Ludzie posiadają zazwyczaj zęby w kolorze białym z odcieniami żółtego, brązu lub szarości. Najbielsze zęby posiada się w okresie młodzieńczym, a z upływem lat w wyniku różnych czynności zębina zaczyna wpadać w mniej estetyczną kolorystykę. Jest to związane ze ścieraniem się, spożywaniem różnych posiłków bogatych w cukry, kawy, co sprawia, że na szkliwie pojawiają się osady. Przyczyn pojawiania się osadów jest bardzo dużo, dlatego tak istotne jest ustalenie co powoduje, że zęby zaczynają tracić biały kolor, aby pacjent uzyskał najbardziej zindywidualizowaną pomoc. Najczęstszymi powodami, które wynikają z codziennego trybu życia są jedzenie, napoje oraz brak odpowiedniej higieny. W takich przypadkach pojawiające się osady i przebarwienia mają zazwyczaj charakter powierzchowny i zdecydowanie łatwiej je usunąć. Istnieją jednak czynniki oporne w usuwaniu, ponieważ wynikają z genetyki, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy niedoborów. Na szczęście obecna stomatologia rozwinęła się do tego stopnia, że jest w stanie poradzić sobie także z takimi trudnościami. Lekarze pracujący w naszej klinice robią wszystko, aby pacjent był usatysfakcjonowany zarówno pod kątem zdrowotnym jak i estetycznym. Trudność usuwania przebarwień zależy także od czasu kiedy się pojawiły oraz umiejscowienia. Duże znaczenie ma wiek pacjenta, ponieważ w przypadku osób starszych konieczne jest poświęcenie większej ilości czasu i wykonaniu serii zabiegów, aby osiągnąć rezultat porównywalny z tym jaki osiąga się u osób młodszych. Jest to związane z zaawansowaniem procesu żółknięcia. Każdy człowiek posiada także swój pierwotny kolor, który w zależności od odcienia inaczej reaguje na wybielanie. Bardziej problematyczne jest usuwanie przebarwień także z miejsc zlokalizowanych blisko szyjki zęba bądź w trudnodostępnych przestrzeniach międzyzębowych.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów metodą Beyond

Wybielanie zębów metodą Beyond jest obecnie uznawane za jedno z popularniejszych rozwiązań związanych z zabiegami mającymi na celu poprawę estetyki uśmiechu. Lampa Beyond odróżnia się od tradycyjnej lampy LED tym, że wykorzystuje większą długość fal świetlnych, przez co jest w stanie dotrzeć nie tylko to pierwszej warstwy uzębienia. Wykorzystywany do wybielania żel może dotrzeć również do zębiny, co czyni tą metodą preferowaną dla osób, które borykają się z głębokimi przebarwieniami, które pojawiły się w wyniku stosowania leków bądź w związku z obciążeniami genetycznymi. Lekarze przed przystąpieniem do wybielania zębów analizują stan przebarwień, a także ich lokalizację. Istotna jest także głębokość ich osadzenia, która ma bezpośredni wpływ na wybór metody. Niekiedy specjaliści muszą przeprowadzać wybielanie stosując specjalistyczne narzędzia jak przykładowo rozwierak, który ułatwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Kolejną częścią procedury jest nałożenie dedykowanego żelu, a następnie skierowanie na niego światła z lampy na okres kilkunastu minut. Cały zabieg zamyka się w granicach do 1,5 godziny. Po zabiegu pacjenci powinni stosować się do zaleceń, które skupiają się przede wszystkim w obrębie diety. Unikanie słodkich napojów, kawy czy herbaty z pewnością pozwoli zachować efekt na dłużej. Konieczne jest wykonywanie prawidłowego oczyszczania zębów, a także przestrzeni między nimi.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów metodą Prevedent

Wybielanie zębów metodą Prevedent to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu wiele osób może cieszyć się pięknymi zębami. Największym atutem tej opcji jest fakt, iż poza standardowym jej przeznaczeniem polegającym na zmianie kolorytu uzębienia cieszy się ona także właściwościami regeneracyjnymi. W trakcie jej przeprowadzania wykorzystywana jest lampa LED, a także środek wybielający, który ogranicza nadwrażliwość, przez co cały zabieg, a także okres bezpośrednio po wykonaniu jest bezbolesny. Procedura koncentruje się na reminalizacji szkliwa, a jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego składnika – nanohydroksyaptyt. Jej skuteczność wynika z możliwości wnikania w strukturę szkliwa, przez co usunięciu ulegają również przebarwienia osadzone nieco głębiej. Zabieg przeprowadzany jest z podziałem na 3 części. Pierwsza z nich dotyczy usuwania plam, następnie przechodzi się do umieszczenia na zębach preparatu, aż ostatecznie przy użyciu skoncentrowanego serum dokonuje się napraw szkliwa. Pacjent nie odczuwa żadnej nadwrażliwości oraz bólu, natomiast cała procedura nie trwa dłużej niż 3h. Metoda Prevedent daje możliwość wybielenia zębów, jednak pacjenci chcący jak najdłużej utrzymać uzyskany efekt muszą przestrzegać pełnej higieny jamy ustnej. Jak w przypadku wszystkich innych rozwiązań z zakresu estetyki konieczne jest stosowanie się do pewnych ograniczeń szczególnie w zakresie diety. Pacjenci powinni unikać produktów, które mogłyby zabarwić szkliwo. Polecane jest stosowanie pełnej higieny jamy ustnej składającej się ze szczotkowania, nitkowania i używania płukanek. Takie zachowanie powoduje, że rezultat jest widoczny nawet do 3 lat.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów martwych

Wybielanie zębów martwych nie jest tak łatwe jak przypadku zębów zdrowych, a wynika to przede wszystkim z braku żywej miazgi. To sprawia, że standardowe metody nawet te wykorzystywane w gabinetach okazują się nieefektywne. Pozostawienie takich zębów w naturalnym stanie nie będzie wyglądać zbyt estetycznie szczególnie jeśli dany element uzębienia jest zlokalizowany w przedniej części szczęki. W klinice wykorzystywane są specjalistyczne techniki, dzięki którym końcowy efekt odpowiada barwie pozostałych zębów. Przed przeprowadzenie wybielania lekarz musi ocenić stan zębów i skontrolować czy w razie leczenia kanałowego proces ten był przeprowadzony dokładnie. Jeśli nie ma przeciwwskazań możliwe jest zastosowanie jednej z najpopularniejszych opcji czyli Internal Bleaching polegająca na otwarciu i opracowaniu komory zęba. Lekarz przykłada szczególną uwagę do tego, aby nie doprowadzić do przedostania się środka wybielającego do kanału. W tym celu zabezpiecza go, a w kolejnym etapie aplikuje preparat do wnętrza komory. W przypadku tej metody koniecznych jest kilka wizyt.

Zarezerwuj wizytę

Wybielanie zębów