Protetyka jest dziedziną stomatologii mającą ogromne znaczenie w obszarze uzupełniania braków zębów oraz tkanek. Wykorzystuje się ją zarówno w przypadku całkowitej utraty zęba, jak również jego znacznego zniszczenia. Pacjenci decydujący się na zabiegi tej kategorii mogą liczyć na podniesienie nie tylko walorów estetycznych zębów lecz także funkcji uzębienia. Klinika Platinum w pełni wykorzystuje możliwości jakie oferuje współczesne leczenie protetyczne. W wielu kwestiach istotne znaczenie odgrywa szybkość reakcji, ponieważ zmiany wprowadzone w odpowiednim czasie są w stanie zapobiec powstawaniu dalszych uszkodzeń. Prace protetyczne przeprowadzane w naszych gabinetach odbywają się przy wykorzystaniu najlepszych materiałów oraz urządzeń.

W protetyce istnieje szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o rodzaje dostępnych uzupełnień. Wyróżnia się uzupełnienia stałe czyli takie których nie można usunąć z jamy ustnej jak na przykład korony i mosty; ruchome takie jak protezy akrylowe czy szkieletowe oraz kombinowane. W naszych gabinetach wykorzystujemy metody, które skutecznie rozwiązują problemy w drodze do pięknego uśmiechu. Wiele osób w dzisiejszych czasach boryka się z ubytkami, które często oznaczają poważne trudności z zachowaniem wrażenia estetycznego. Spora część osób nie zdaje sobie sprawy, że ubytki uzębienia to także problem medyczny, który sprawia, że zdrowe zęby przejmują pracę brakującego elementu, co dodatkowo je obciąża. Nasza klinika jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi, nawet bardzo wymagającymi przypadkami. Każdorazowo wykonywana jest ocena zębów, aby zastosować formę leczenia o największym powodzeniu pod kątem funkcjonalnym i protetycznym. Wszyscy pacjenci mogą liczyć na indywidualną opiekę wraz z przepracowaniem skutecznego planu leczenia, który przyniesie w ich przypadku najlepsze i najtrwalsze efekty.

Zapisz się na wizytę

Korony

Korony to rozwiązania należące do nieusuwalnych rodzajów protetyki. W większości przypadków zakłada się je na istniejący korzeń zęba, pod warunkiem przeprowadzenia leczenia kanałowego i zastosowania zakładki koronowo-korzeniowej. Jego rolą jest ochrona i wzmocnienie zniszczonego lub złamanego zęba. Jest to alternatywne rozwiązanie, gdy nie ma możliwości odbudowy zęba materiałem kompozytowym. Niewątpliwą zaletą jego stosowania jest możliwość całkowitego przywrócenia nie tylko prawidłowego kształtu i koloru rzędu zębów, ale także jego funkcji. Pacjent otrzymuje odbudowę o dużej wytrzymałości przy zachowaniu najwyższej estetyki. W naszym gabinecie pacjenci mogą wybrać korony wykonane z różnych materiałów.

Protetyka

Rodzaje koron

  • korony porcelanowe na naturalnej podstawie zęba lub na wkładzie z włókna szklanego. Korony pokryte są porcelaną, dzięki czemu części metalowe są niewidoczne, dzięki czemu zachowują elegancki i naturalny wygląd zębów
  • korony kompozytowe są najbardziej ekonomiczną opcją koron i są często stosowane jako element tymczasowy
  • wysoce kosmetyczne korony porcelanowe wykonane z dwutlenku cyrkonu charakteryzują się dużą trwałością i estetyką, ponieważ są najbardziej zbliżone do naturalnego koloru rzędu zębów. Pacjenci nie są narażeni na ryzyko alergii, a proces przyswajania materiału w tkankach przebiega sprawnie
  • korony pełnoceramiczne w systemie CEREC, w których tradycyjny wycisk zastąpiono komputerowym skanem 3D jamy ustnej, skracając tym samym cały proces. Technik może dokładnie zaprojektować protetykę w przypadku braków zębowych

Protezy mostopodobne

Most protetyczny należy do grupy protez stałych, do których wykorzystuje się istniejące, zdrowe zęby. Warunkiem tego typu protetyki jest obecność zdrowych elementów uzębienia przed i po ubytku. Istotą rozwiązania jest to, że przy jego stosowaniu nie ma ryzyka uszkodzenia pozostałych zębów i ich tkanek, ponieważ nie powoduje ono w żaden sposób stresu. Zamiast tego możesz uzyskać szansę powrotu do pierwotnych funkcji żucia, które zostały zakłócone podczas utraty zębów. Protezy mostowe zastępują zęby pod względem kształtu i koloru. Pacjenci mogą cieszyć się pięknym wyglądem, a przede wszystkim komfortem.

Protezy

Protezy to rodzaj protez ruchomych, co oznacza, że ​​pacjent może je usunąć. Stosowane są głównie przy całkowitym braku zębów. Ta metoda może być również stosowana w przypadku częściowej utraty zębów, ale jest to mniej popularne rozwiązanie.

Pacjenci z protezami powinni pamiętać o odpoczynku dziąseł i delikatnych błon śluzowych, dlatego zaleca się ich usuwanie na noc. Ten rodzaj protezy wymaga adaptacji, która może trwać nawet kilka miesięcy. W początkowej fazie, po założeniu protez zębowych, pacjent może odczuwać dyskomfort, ponieważ odczucia są nieco inne niż przy posiadaniu własnych zębów. Protezy zdejmowane nie są zakładane na całe życie, a to ze względu na zmiany w jamie ustnej. Uważa się, że zaleca się wymianę protezy co 5 lat, aby zachować komfort i łatwość użytkowania.

Rodzaje protez mostowych

Klinika Platinum oferuje 4 rodzaje mostów, które różnią się materiałem:

  • Standardowe protezy mostowe porcelanowe – najpopularniejszy rodzaj protezy mostowej, który stosuje się w przypadku braku znacznej liczby zębów
  • Protezy mostowe porcelanowe wykonane z dwutlenku cyrkonu to rodzaj protezy mostowej, która wyróżnia się dużą wytrzymałością, a także tym, że wyglądem przypomina naturalny wygląd uzębienia. Służą do odbudowy przednich ubytków żuchwy i górnej szczęki, a także w obszarach bocznych
  • Adhezyjne protezy mostowe to unikalny rodzaj protezy mostowej, który może być stosowany jako opcja tymczasowa, na przykład w celu uzupełnienia braków zębowych po leczeniu ortodontycznym.

Protetyka wykorzystująca protezy mostopodobne charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością, co jest wynikiem zastosowania wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Doskonale radzą sobie z obciążeniem spowodowanym gryzieniem. Nie podatny na odkształcenia i przebarwienia przez wiele lat. Efekt ten będzie się utrzymywał tak długo, jak długo pacjenci zachowają właściwą i pełną higienę jamy ustnej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na czyszczenie okolic protez.

Rodzaje protez

W naszych gabinetach do wyboru są dwa główne rodzaje protez:

  • szkieletowe – posiadają szkielet metalowy i są stosowane głównie u pacjentów z dużymi ubytkami, gdzie niemożliwe jest zastosowanie protezy mostowej. Protezę szkieletową zakłada się zarówno na dziąsła i błonę śluzową, jak i na zęby. Stosujemy protezy z zapięciami odlewanymi, co może być trochę zauważalne przy szerokim uśmiechu, oraz protezy z zaczepami ceka-revax lub bredent, które są bardziej estetyczne, ponieważ nie widać metalu
  • akrylowe – stosuje się zarówno w przypadku całkowitego, jak i częściowego braku zębów. W przypadku niepełnej wersji zachowana jest część zdrowych zębów. W naszej klinice posiadamy standardowe protezy akrylowe na miękkim podłożu, które chronią przed odparzeniami oraz elastyczne protezy Valplast.

Zarezerwuj wizytę