Protetyka jest dziedziną stomatologii mającą ogromne znaczenie w obszarze uzupełniania braków zębów oraz tkanek. Wykorzystuje się ją zarówno w przypadku całkowitej utraty zęba, jak również jego znacznego zniszczenia. Pacjenci decydujący się na zabiegi tej kategorii mogą liczyć na podniesienie nie tylko walorów estetycznych zębów lecz także funkcji uzębienia. Klinika Platinum w pełni wykorzystuje możliwości jakie oferuje współczesne leczenie protetyczne. W wielu kwestiach istotne znaczenie odgrywa szybkość reakcji, ponieważ zmiany wprowadzone w odpowiednim czasie są w stanie zapobiec powstawaniu dalszych uszkodzeń. Prace protetyczne przeprowadzane w naszych gabinetach odbywają się przy wykorzystaniu najlepszych materiałów oraz urządzeń.

W protetyce istnieje szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o rodzaje dostępnych uzupełnień. Wyróżnia się uzupełnienia stałe czyli takie których nie można usunąć z jamy ustnej jak na przykład korony i mosty; ruchome takie jak protezy akrylowe czy szkieletowe oraz kombinowane. W naszych gabinetach wykorzystujemy metody, które skutecznie rozwiązują problemy w drodze do pięknego uśmiechu. Wiele osób w dzisiejszych czasach boryka się z ubytkami, które często oznaczają poważne trudności z zachowaniem wrażenia estetycznego. Spora część osób nie zdaje sobie sprawy, że ubytki uzębienia to także problem medyczny, który sprawia, że zdrowe zęby przejmują pracę brakującego elementu, co dodatkowo je obciąża. Nasza klinika jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi, nawet bardzo wymagającymi przypadkami. Każdorazowo wykonywana jest ocena zębów, aby zastosować formę leczenia o największym powodzeniu pod kątem funkcjonalnym i protetycznym. Wszyscy pacjenci mogą liczyć na indywidualną opiekę wraz z przepracowaniem skutecznego planu leczenia, który przyniesie w ich przypadku najlepsze i najtrwalsze efekty.

Korony

Korony są rozwiązaniami zaliczanymi do uzupełnień stałych. W większości przypadków mocuje się je na istniejącym korzeniu zęba pod warunkiem, że wykonane zostało leczenie kanałowe, a także zastosowano wkład koronowo-korzeniowy. Jej rolą jest ochrona i wzmocnienie zniszczonego bądź ułamanego zęba. Stanowi alternatywne rozwiązanie w przypadku braku możliwości odbudowy przy użyciu materiału kompozytowego. Niepodważalnymi korzyściami płynącymi z jej stosowania jest szansa pełnego odtworzenia nie tylko poprawnego kształtu i koloru uzębienia lecz także jego funkcji. Pacjent zdobywa uzupełnienie o ogromnej wytrzymałości przy zachowaniu najwyższych walorów estetyki. W naszym gabinecie pacjenci mogą skorzystać z koron wykonanych z różnych materiałów.

Rodzaje koron

  • korony porcelanowe na filarze naturalnym zęba bądź wkładzie z włókna szklanego. Korony są licowane porcelaną, przez co niewidoczne są części metalowe, a tym samym zachowuje się elegancki i zbliżony do naturalnego wygląd uzębienia
  • korony kompozytowe stanowią najbardziej ekonomiczną wersję korony, często wykorzystywane są jako element tymczasowy
  • korony porcelanowe na cyrkonie wysoce kosmetyczne charakteryzują się ogromną wytrzymałością oraz estetyką, gdyż są najbardziej zbliżone do naturalnej barwy uzębienia. Pacjenci nie są narażeni na uczulenia, a proces przyswajania materiału z tkankami przebiega bezproblemowo
  • korony pełnoceramiczne w systemie CEREC, w którym zamieniono tradycyjny odcisk na skan komputerowy 3D jamy ustnej skracając tym samym cały proces. Technik może precyzyjnie zaprojektować uzupełnienia protetyczne brakujących zębów

Mosty

Most protetyczny należy do grupy uzupełnień stałych, do których wykorzystywane są posiadane, zdrowe zęby. Warunkiem przeprowadzenia odbudowy jest obecność zdrowych elementów uzębienia przed oraz za ubytkiem. Istotą rozwiązania jest fakt, iż stosując je nie naraża się na zniszczenia pozostałych zębów oraz ich tkanek, gdyż w żaden sposób nie powoduje obciążenia. Zyskuje się natomiast szansę powrotu do pierwotnych funkcji żucia, które zostały zaburzone w momencie utraty zęba. Mosty protetyczne realnie zastępują zęby w kwestii kształtu oraz kolorystyki. Pacjenci mogą cieszyć się pozytywnym wrażeniem wizualnym i nade wszystko wygodą.

Protezy

Protezy zębowe stanowią uzupełnienie protetyczne ruchome czyli z możliwością wyjęcia przez pacjenta. Jest wykorzystywane głównie w przypadku pełnego bezzębia. Możliwe jest skorzystanie z tej metody także w przypadku częściowej utraty zębów ale jest to mniej popularne rozwiązanie. Pacjenci posiadający protezy muszą pamiętać o tym, aby dać możliwość odpoczęcia dziąsłom i delikatnym błonom śluzowym dlatego zalecane jest zdejmowanie ich na noc. Forma uzupełnienia o tym charakterze wymaga adaptacji, co może trwać nawet do kilku miesięcy. W początkowej fazie po założeniu protezy odczuwać można dyskomfort, ponieważ wrażenia są nieco inne jak przy posiadaniu własnych zębów. Proteza ruchoma nie jest wykonywana na całe życie, a wynika to ze zmian zachodzących w jamie ustnej. Przyjmuje się, że rozsądne jest wymienianie protezy co 5 lat, aby utrzymać komfort i wygodę użytkowania.

Rodzaje mostów

Klinika Platinum oferuje 4 rodzaje mostów, które to są zróżnicowane pod kątem materiałów:

  • mosty porcelanowe standardowe – najpopularniejszy rodzaj mostu wykorzystywany w przypadku dużych braków zębowych
  • mosty porcelanowe na cyrkonie – rodzaj mostu, który wyróżnia się ogromną trwałością, a także tym, że prezentuje się podobnie do naturalnego formatu uzębienia. Sprawdzi się w przypadku odbudowy ubytków przednich żuchwy oraz szczęki, a także w odcinkach bocznych
  • mosty adhezyjne – wyjątkowy rodzaj mostu, który może być stosowany jako wariant tymczasowy na przykład w ramach uzupełnienie braku w uzębieniu po leczeniu ortodontycznym.

Zabiegi protetyczne przy wykorzystaniu mostów charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz trwałością, a wynika to z zastosowania wysokiej jakości materiałów, które są odporne na zniszczenia mechaniczne czy chemiczne. Perfekcyjnie radzą sobie z obciążeniem wywołanym gryzieniem. Nie są podatne na zniekształcenia czy odbarwienia przez wiele lat. Efekt taki utrzyma się pod warunkiem, że pacjenci będą trzymać się prawidłowej i pełnej higieny jamy ustnej. Szczególną uwagę należy przyłożyć do czyszczenia przestrzeni przy uzupełnieniach protetycznych.

Rodzaje protez

W naszych gabinetach możliwe jest wykonanie dwóch podstawowych rodzajów protez:

  • szkieletowe – posiadające metalowy szkielet i stosuje się je głównie u pacjentów o obszernych ubytkach, gdzie nie jest możliwe zastosowanie mostu. Proteza szkieletowa umieszczana jest zarówno na dziąsłach i błonie, jak również zębach. W naszych gabinetach posiadamy protezy z klamrami lanymi obejmującymi zęby, które mogą być delikatnie widoczne podczas pełnego uśmiechu oraz protezy na zatrzaskach typu ceka-revax lub bredent, które są bardziej estetyczne, ponieważ metal nie jest widoczny
  • akrylowe – stosowane zarówno w przypadku pełnego bezzębia jak i częściowych ubytków. W przypadku wersji niepełnej zachowuje się część zdrowych zębów. Nasza klinika posiada protezy akrylowe standardowe, na miękkim podłożu chroniące przed otarciami oraz miękkie w systemie Valplast.