Chirurgia jest dziedziną stomatologiczną, podczas której wykorzystuje się leczenie operacyjne, aby wyeliminować dolegliwości zarówno w jamie ustnej oraz okolicach. Klinika Platinum realizuje zabiegi w znieczuleniu, dlatego też nasi pacjenci nie są narażeni na ból oraz nadmierny dyskomfort. Spora ingerencja powoduje, że okres rekonwalescencji po zabiegu może trwać nawet do kilku godzin. Nasi specjaliści wykorzystują nowoczesne techniki, a także sprzęt, dzięki czemu osiąga się efekt precyzyjny likwidując tym samym wszystkie dotychczasowe dolegliwości. Często do poprawnej analizy stanu chorobowego wykorzystywany jest najnowszej generacji aparat rentgenowski pozwalający pogłębić diagnostykę.

W naszych gabinetach przeprowadzamy poniższe zabiegi:

 • ekstrakcja zębów zatrzymanych
 • resekcje
 • podcinanie wędzidełek
 • kiretaże
 • chirurgiczna ekstrakcja ósemek
 • regeneracja wyrostków zębodołowych
 • podnoszenie dna zatoki szczękowej
 • chirurgiczne leczenie chorób przyzębia

Kiretaż

Kirataże stanowią zabiegi przeznaczone dla osób, które borykają się z problemami dziąseł, które to mogą przerodzić się w niestabilność zębów. Przeprowadzany jest w kieszonkach dziąsłowych w przypadku wystąpienia zapalenia dziąsła. Często sama likwidacja kamienia nazębnego okazuje się niewystarczająca i konieczne jest wprowadzenie niezawodnej procedury stomatologicznej. Przeprowadzenie kiretażu doprowadza do spłycenia kieszonki dziąsłowej, dzięki czemu ogranicza się ryzyko pojawiania się kamienia nazębnego. Brak reakcji ze strony pacjenta na dolegliwości może sprawić, że zęby zaczną się chwiać, a w dalszej kolejności wypadać. Proces leczenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz w trakcie zabiegu usuwa z miejsca objętego stanem zapalnym tkanki oraz biofilm bakteryjny. Oczyszczony zostaje korzeń zębna oraz płytka nazębna. Efektem jest zlikwidowanie stanu zapalnego, a w oczyszczonym miejscu pojawia się nowy nabłonek. Nasi lekarze przeprowadzają dwa rodzaje kiretażów:

 • kiretaż zamknięty – niewymagający nacinania dziąsła oraz odwarstwiania płata
  śluzowego, ponieważ leczenie odbywa się na głębokości do 5mm, natomiast
  specjalista oczyszcza zainfekowaną kieszeń dziąsłową
 • kiretaż otwarty – wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest kieszonka dziąsłowa
  większa niż 5 mm. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie nacięcia, aby
  możliwe było dotarcie także do tkanek położonych głębiej. Po oczyszczeniu korzenia i
  tkanki rana zostaje zaszyta.
Chirurgia

Ekstrakcja zęba zatrzymanego

Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych należy do leczenia o wyższym poziomie trudności niż w przypadku standardowej ekstrakcji. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zęby zatrzymane często nie są widoczne, przez co konieczna jest analiza takiego stanu, następnie umożliwienie dostania się do elementu uzębienia poprzez jego odsłonięcie, a następnie usunięcie. W takich przypadkach sam proces ekstrakcji wymaga od lekarzy zastosowania specjalistycznych narzędzi, a także pełnego skupienia. Zazwyczaj zęby zatrzymane to trzecie trzonowce czyli ósemki oraz zęby dodatkowe (występujących nadliczbowo). Bezpośrednim wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest zły kierunek wzrostu, ucisk pozostałych zębów, nawracające stany zapalne, głęboka próchnica, ból oraz zalecenia ortodontyczne czy protetyczne. Podczas przeprowadzanego leczenia lekarze delikatnie podchodzą do okolic tkanek, jednak pacjent może odczuwać niewielki nacisk jakipojawia się w okolicach usuwanego zęba. Z racji, iż zabieg chirurgicznego usuwania zębówzatrzymanych narażony jest na ryzyko powikłań, bardzo ważne jest, aby pacjenci podeszli do okresu rekonwalescencji ze szczególną surowością.

Chirurgia

Zalecenia po ekstrakcji zęba

Zaleca się, aby po ekstrakcji zębów:

 • zrezygnować z posiłków przez 2 godziny od wykonanego zabiegu, a najlepiej do momentu ustąpienia znieczulenia
 • przez 2 tygodnie powstrzymać się od stosowania używek – picia alkoholu, palenia
  tytoniu

 • czyścić okolice usuwanego zęba w sposób delikatny, aby nie doprowadzić do zmian zapalnych czy krwawienia
 • zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego przez pierwsze 10-14 dni
 • w przypadku przepisania antybiotyku bądź leków przeciwbólowych stosować się do zaleceń.

Naturalnym zjawiskiem występującym bezpośrednio po zabiegu i przez pierwsze godziny jest odrętwienie twarzy wynikające ze zastosowania znieczulenia. Możliwe jest pojawienie się delikatnych krwawień oraz obrzęków, które w pierwszej dobie powinny ustąpić. W razie pojawienia się niepokojących, rozległych zmian czy stanów zapalnych skonsultować się z lekarzem. Stosowanie się do zaleceń specjalistów ma ogromny wpływ na proces i szybkość gojenia się rany.

Chirurgia

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Sinus Lift jest metodą bardzo skuteczną i wykorzystywaną w przypadku przygotowania do leczenia implantologicznego. Wykonanie zabiegu chroni przed tym, aby wprowadzone implanty nie przebiły zatoki. Jest to rozwiązanie stosowane w sytuacji gdy nie ma niewystarczającej ilości tkanki kostnej. Jego efektem ma być stworzenie stabilnej przestrzeni do wprowadzenia implantów. Jest to jedyna szansa, dla osób które z racji wieloletnich braków w uzębieniu straciły kość i istnieją u nich przeciwwskazania do implantacji przez wzgląd na obniżoną zatokę szczękową.

Występują dwie metody podnoszenia dna zatoki szczękowej:

 • metoda otwarta, która należy do bardziej skomplikowanego procesu ponieważ wymaga od lekarza otworu w wyrostku zębodołowym, przez który wprowadzane jest tworzywo zastępujące kość i umieszczane pod błoną śluzową dna zatoki. Ten sposób leczenia wykorzystywany jest w gdy kość pacjenta ma mniej niż 6 mm. Zabieg tego charakteru pozwala na większe podniesienie zatoki niż w przypadku metody zamkniętej
 • metoda zamknięta wykorzystywana u pacjentów, u których konieczne jest podniesienie dna zatoki o maksymalnie 3mm. Lekarz unosi błonę śluzową i umieszcza materiał zastępujący kość. Z racji braku nacięć etap gojenia się zajmuje znacznie mniej czasu.

O wyborze metody decyduje lekarz prowadzący na podstawie wykonanych zdjęć. Leczenie odbywa się w znieczuleniu natomiast pacjent po skończonym zabiegu musi przestrzegać zaleceń w postaci – trzymanie opatrunku przez godzinę, chłodzenie leczonego miejsca przy użyciu okładów, unikania palenia papierosów w pierwszej dobie, zrezygnowania z twardego jedzenia przez miesiąc oraz w miarę możliwości ograniczenia wysiłku fizycznego przez 14 dni. Wpłynie to na szybszą regenerację i gojenie się rany.

Chirurgia