Jak przyspieszyć gojenie dziąseł po wyrwaniu zęba?

Wyrwanie zęba samo w sobie z reguły nie jest bolesne, ponieważ wykonuje się je pod znieczuleniem. Ból dopada pacjentów dopiero, gdy znieczulenie schodzi – rana, szczególnie po ekstrakcji zęba mądrości jest spora i utrudnia spożywanie posiłków oraz higienę jamy ustnej. Jak przyspieszyć gojenie się dziąseł po wyrwaniu zęba? Podpowiadamy.

Jak wygląda gojenie się rany po usunięciu zęba?

Rana po wyrwaniu zęba jest uszkodzeniem zarówno tkanek miękkich, czyli dziąseł, jak i twardych, czyli kości wyrostka zębodołowego.

Gojenie się rany po usunięciu zęba można podzielić na kilka etapów.

 • Na początku zębodół wypełnia się krwią, która następnie zamienia się w skrzep. Pełni on funkcję naturalnej bariery ochronnej, a zawarte w nim elementy morfotyczne wpływają na tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Na początku skrzep jest czerwony, następnie robi się biały i zaczyna przypominać opatrunek.
 • W kolejnej fazie gojenia fibroblasty zaczynają produkować włókna kolagenowe, odbudowujące tkankę. Fazę tę można rozpoznać po zmianie koloru skrzepu na biały.
 • Po około 18-21 dniach od ekstrakcji następuje zakończenie gojenia się dziąseł. Rana pokrywa się nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, tworząc bliznę w miejscu usuniętego zęba.

Gojenie się kości trwa oczywiście dalej (nawet do 6 miesięcy), natomiast sama blizna jest po 3 tygodniach praktycznie wygojona.

Czy da się przyspieszyć gojenie dziąseł po ekstrakcji zęba?

Całkowite zagojenie się rany po ekstrakcji zęba może trwać nawet około 3 tygodni, choć dolegliwości bólowe mijają znacznie szybciej. Najdłużej zajmuje z reguły wygojenie się dziąseł po wyrwaniu ósemek – szczególnie jeśli było ono skomplikowane (np. w przypadku ósemek leżących).

Gojenie się ran może minimalnie różnić się czasem trwania w zależności od organizmu. Niektóre osoby już następnego dnia świetnie funkcjonują i nie odczuwają bólu, inne natomiast przez kilka dni muszą stosować środki przeciwbólowe i ograniczać aktywności.

Aby przyspieszyć gojenie się rany, przede wszystkim należy trzymać się zaleceń stomatologa.

 • Przez 72 godziny po zabiegu należy unikać palenia i intensywnego płukania ust.
 • Przez dobę, a najlepiej 48 godzin należy unikać picia gorących napojów i spożywania twardych posiłków.
 • Nie powinno się rezygnować z higieny jamy ustnej, natomiast należy myć i płukać zęby ostrożnie, by nie naruszyć delikatnego skrzepu.
 • Pomocne w łagodzeniu bólu i zapobieganiu infekcji mogą być płukanki o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

Stosowanie się do tych rekomendacji powinno spowodować, że rana będzie goiła się prawidłowo i nie pojawią się żadne powikłania, np. w postaci tak zwanego suchego zębodołu.

Gojenie dziąseł po ekstrakcji – laseroterapia

Bardzo skuteczna w przyspieszeniu gojenia dziąseł po wyrwaniu zębów jest laseroterapia. Biostymulacja laserowa polega na naświetleniu określonego miejsca wiązką światła laserowego. Emitowane w ten sposób światło dostarcza energię w głąb tkanek, co prowadzi do przyspieszenia wielu procesów zachodzących wewnątrz komórek, sprzyjając ich regeneracji. Światło lasera przyczynia się też do poprawy mikrokrążenia, dzięki czemu obrzęki pourazowe szybciej się wchłaniają. Rezultatem jest przyspieszenie procesu gojenia ran, a także zmniejszenie ryzyka powikłań, np. w postaci infekcji. Co więcej, laseroterapia jest bezbolesna i nieinwazyjna, co jest jej ogromnym atutem.

Laseroterapia ma także inne zalety i choć jest stosunkowo nowa w stomatologii, bardzo szybko zyskuje popularność. W przypadku zabiegów na tkankach miękkich powoduje, że:

 • w trakcie zabiegu występuje mniejsze krwawienie,
 • zmniejsza się konieczność zakładania szwów,
 • obrzęk pojawiający się po zabiegu jest mniejszy,
 • ogranicza się konieczność użycia antybiotyków,
 • zmniejsza się powstawanie blizn,
 • zmniejsza się ból w trakcie i po zabiegu.

Proces gojenia się ran po wyrwaniu zęba składa się z kilku etapów, których nie da się znacząco przyspieszyć domowymi sposobami. Stosowanie się do rekomendacji stomatologa sprawia, że gojenie się przebiega poprawnie, a ryzyko infekcji czy zapaleń jest niewielkie. Metodą, która może pomóc w regeneracji tkanek miękkich, jest laseroterapia. Choć jest stosunkowo nowa, coraz częściej wykorzystuje się ją właśnie jako sposób na przyspieszenie gojenia ran.

https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/laseroterapia-w-stomatologii-1