Lakowanie zębów u dzieci: czy warto zdecydować się na zabieg?

Lakowanie zębów to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania powstawaniu próchnicy. To prosty i bezbolesny zabieg, podczas którego powierzchnię zębów pokrywa się specjalnym preparatem. Wykonuje się go na zębach mlecznych oraz stałych (do pewnego momentu). Wyjaśniamy, jak wygląda lakowanie oraz dlaczego warto regularnie umawiać na nie dziecko.

Lakowanie zębów – co to za zabieg?

Lakowanie jest zabiegiem ochronnym, który wykonuje się na zdrowych zębach mlecznych.  Stomatolog pokrywa naturalne zagłębienia anatomiczne (na przykład bruzdy) lakiem, czyli specjalnym preparatem, w składzie którego znajduje się między innymi fluor. Jest to zabieg profilaktyczny, który ma na celu zapobieganie rozwojowi próchnicy w miejscach, w których prawidłowa higiena może być utrudniona. Lakowanie wykonuje się najczęściej na zębach mlecznych, choć można lakować także zęby stałe – w okresie do 3 lat po ich wyrżnięciu.

W jakim celu lakuje się zęby?

Lakowanie zębów jest zabiegiem, który ma na celu zabezpieczenie bruzd zębów przed próchnicą – chorobą infekcyjną, wywołaną przez bakterie kolonizujące powierzchnie zębowe. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w 2016 roku próchnica była obecna u ponad 53% dzieci w wieku 3 lat, u około 76% dzieci w wieku 12 lat oraz u ponad 94% młodzieży w wieku 15 lat

Żeby zapobiegać próchnicy, niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, o którą u maluchów nie zawsze jest łatwo zadbać. Do zachowania zdrowych zębów potrzebne jest również dostarczanie organizmowi fluoru, który zmniejsza zdolność bakterii zamieszkujących jamę ustną do wytwarzania kwasów uszkadzających szkliwo. Fluor można dostarczać poprzez codzienne używanie past do zębów z tym składnikiem, stosowanie płukanek do ust, a także w postaci pożywienia oraz wody. Zazwyczaj jednak te ilości fluoru nie są wystarczające, by skutecznie chronić zęby przed próchnicą. 

Lakiery fluorkowe używane podczas lakowania zębów stanowią dodatkową porcję tego pierwiastka. Są niezwykle ważnym wsparcie w profilaktyce przeciwpróchnicowej.

Kiedy powinno się przeprowadzić zabieg lakowania zębów?

Choć lakowanie nie jest skomplikowanym ani inwazyjnym zabiegiem, nie zawsze można je przeprowadzić. Stomatolog może je wykonać dopiero wówczas, gdy ząb wyrżnie się całkowicie – nie ma sensu lakowania zębów, które chociaż minimalnie przykryte są dziąsłem. Ze względu na to, że takich zębów nie da się dobrze osuszyć, zabieg będzie po prostu nieskuteczny.

Lakowanie powinno się przeprowadzać na zdrowych zębach. Zdarza się natomiast, że stałe zęby od razu po wyrżnięciu (ze względu na słabą higienę jamy ustnej) wymagają leczenia, co uniemożliwia wykonanie lakowania. Warto więc umówić się na ten zabieg odpowiednio wcześnie – nie czekając na to, aż zęby mleczne zamienią się w stałe.  

Czy lakowanie zębów jest skuteczne?

Lakowanie zębów jest rekomendowanym przez stomatologów wsparciem w zapobieganiu próchnicy. Dobrze wykonane rzeczywiście pozwala w pewnym stopniu uchronić zęby maluchów przed uszkodzeniami powierzchni żujących. Trzeba natomiast pamiętać, że nie jest to zabieg, który można stosować zamiast codziennej, dokładnej higieny jamy ustnej, a jedynie dodatkowe działanie. 

Lakowanie może być nieskuteczne u dzieci, które nie chcą współpracować ze stomatologiem (np. mają problem z otwieraniem buzi). Przeprowadzenie zabiegu bywa wówczas nieprawidłowe, w konsekwencji czego często następuje utrata założonego laku.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg lakowania zębów?

Zabieg lakowania zębów jest jednym z najpopularniejszych, a wręcz rutynowych sposobów na zadbanie o zęby dziecka już od najmłodszych lat. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

  • Lakowanie jest bezbolesne, co sprawia, że pierwsze wizyty u dentysty nie są dla dziecka nieprzyjemne. Dzięki temu gabinet dentystyczny kojarzy się maluchowi dobrze i kolejne wizyty nie są przepełnione lękiem i obawami.
  • Lakowanie realnie pomaga zapobiegać próchnicy. Małe dzieci nie zawsze dają sobie dokładnie umyć zęby, a dzięki lakowaniu zyskują dodatkową warstwę ochronną.

Zęby, które regularnie poddaje się lakowaniu, są bardziej odporne na pojawienie się próchnicy. Dzięki temu nie ma potrzeby leczenia ubytków u małych dzieci, co zwykle jest dla nich nieprzyjemne, a czasem bolesne.

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/292231,lakierowanie-zebow

https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/ppz/2020/REK/REK_AOTMiT_1_2020_art%2048aa_profilaktyka_prochnicy.pdf